Dzisiaj jest 24 Listopada 2020, Wtorek, imieniny obchodzą:
sprawdź prognozę dla Kościana

XII edycja akcji "Zapal znicz pamięci" - 25 października 2020

Dodano: 23 października 2020

Szanowni Państwo. W tym roku mija 81. rocznica Operacji Tannenberg czyli publicznych egzekucji wykonanych przez hitlerowców na terenie Wielkopolski w pierwszych miesiącach okupacji. Z tej okazji zapraszamy 25 października do wzięcia udziału w przygotowanej XII edycji akcji "Zapal znicz pamięci".

Organizowana po raz dwunasty akcja jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. W bieżącym roku tematem wiodącym będą ofiary niemieckich zbrodni, które zginęły w egzekucjach organizowanych na terenie Wielkopolski, Pomorza, Kujaw, Górnego Śląska oraz w regionie łódzkim podczas Operacji Tannenberg. W Wielkopolsce, tradycyjnie już przypomnimy o utworzeniu pierwszego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich – Fortu VII.

W naszym mieście przeprowadzono 2 publiczne egzekucje - 2 i 23 października 1939 r. Śmierć poniosło 8 i 18 mieszkańców powiatu kościańskiego. W tegorocznej edycji przedstawiono sylwetki dwojga rozstrzelanych - Mieczysława Chłapowskiego i Zygmunt Irzabka. 

Zachęcamy do zapoznania się z ideą akcji oraz postaciami z poszczególnych regionów przedstawionymi w folderze oraz na grafikach przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, przy współpracy z IPN w Gdańsku, Katowicach i Łodzi oraz Delegaturą IPN w Bydgoszczy.

Zachęcamy do zrobienia zdjęcia w miejscu pamięci i przesłania go na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl

Akcja medialno-edukacyjna „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN, Radia Poznań oraz lokalnych rozgłośni radiowych. Celem akcji jest upamiętnienie polskich obywateli II RP, zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

Partnerem medialnym jest portal dzieje.pl. Akcja odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Więcej szczegółów pod adresem (link poniżej)

https://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/118220,XII-edycja-akcji-Zapal-znicz-pamieci-25-pazdziernika-2020.html

Do pobrania m.in. wykaz miejsc pamięci II wojny światowej w powiecie kościańskim.